Fundusze inwestycyjne – jak je wybierać i inwestować?

Towarzystwa zajmujące się sprzedażą jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych posiadają szeroką gamę ofert dla inwestorów. Wiele kont bankowych ma w swojej ofercie zakup jednostek przez Internet a transakcję zawieramy nie wychodząc z domu. Jaki fundusz wybrać?

Fundusze inwestycyjne – charakterystyka – na co zwrócić uwagę?

monety 5-złotowe

Zdjęcie piviso on Pixabay

Fundusze, które charakteryzują się najmniejszym ryzykiem inwestycyjnym to najbardziej popularne – fundusze zrównoważone, stabilnego wzrostu czy obligacyjne. Charakteryzują się niewielkimi stopami zwrotu (czasami kilka procent w skali roku) i obarczone są stosunkowo niewielkim ryzykiem.

Najbardziej dynamiczne i ryzykowne są fundusze akcji, bardzo szybko można zarobić spore pieniądze (przy odpowiednim kapitale), ale równie szybko można je stracić. Przy zakupie jednostek uczestnictwa w wybranym TFI (Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych) warto zwrócić uwagę, gdzie dany fundusz lokuje swój kapitał.

Sposoby lokacji środków przez fundusze

Ważne jest czy środki są inwestowane w giełdy europejskie, azjatyckie a może w złoto lub ropę. Kiedy upewnimy się, że charakterystyka danego funduszu nam odpowiada, zakupujemy jednostki uczestnictwa za określoną kwotę.

Przykładowo: dysponujemy kwotą dziesięciu tysięcy złotych, za które kupujemy jednostki, które na dzień zakupu (wyceny) są warte sto złotych, jak łatwo policzyć nabyliśmy sto jednostek uczestnictwa (100×100=10 000).

Teraz wystarczy obserwować notowania naszych jednostek i kiedy zarobią zadowalającą nas kwotę sprzedać jednostki wraz z zyskiem.

Czytaj też: Czym naprawdę są kryptowaluty?

Ryzyko inwestycyjne związane z zakupem

Co jednak jeśli nasza jednostka jest warta mniej niż w dniu zakupu? To właśnie jest ryzyko inwestycyjne wpisane w kalendarz inwestora, czasami wystarczy trochę dłużej poczekać i cieszyć się zdecydowanie mniejszymi zyskami, zachowując przy tym włożony kapitał.

Fundusze inwestycyjne to alternatywa dla lokat bankowych, jednak wszystkie inwestycje obarczone są ryzykiem utraty części lub całego kapitału. Inwestycje wymagają:

  • niewyobrażalnej cierpliwości,
  • znajomości rynku,
  • śledzenia notowań giełd ,w których lokowane są nasze jednostki.

Przy dobrym wyborze dają jednak dużo satysfakcji finansowej i dodatkowy dochód (zyski z funduszy obejmuje podatek „belkowy”, który wynosi 19%).

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *