Zysk kapitałowy czy przepływy pieniężne?

Początkujący inwestorzy niezależnie od tego czy jest to giełda, nieruchomości czy zakup złota w pierwszej kolejności zwracają uwagę na zysk jaki mogą osiągnąć w wyniku zakupu w niskiej cenie. Dokładnie rzecz ujmując, liczą na wzrost ceny inwestycji po to by ją później drożej odsprzedać. Ten rodzaj działalności biznesowej niesie za sobą spore ryzyko, bo co gdy cena nie wzrośnie?

Zysk kapitałowy czy przepływy pieniężne?

Zadać należy sobie w takim razie pytanie co jest ważniejsze zysk kapitałowy, czy przepływy pieniężne? No dobra, w takim razie czym są przepływy pieniężne z inwestycji? Przepływy pieniężne to zysk jaki możemy osiągnąć z inwestycji bez konieczności jej sprzedawania.

obraz pokazujący świece giełdowe

Zdjęcie Pexels na Pixabay

Czyli w przypadku nieruchomości to zysk z najmu, który nam pozostanie po opłaceniu wszystkich kosztów. Gdy mówimy o giełdzie to wypłata dywidendy ze spółki, w którą zainwestowaliśmy nasze pieniądze a w przypadku np. posiadanej kurzej fermy to zyski ze sprzedaży jajek.

Pasywne źródła dochodu – pasywa czy aktywa?

Należy pamiętać, że wypracowanie przepływów pieniężnych pozwoli nam na to, by zainwestowane pieniądze zaczęły pracować na nas. Ważny zatem jest sposób postrzegania aktywów. Jeśli patrzymy na nie w kontekście dobra, za które co miesiąc musimy ponosić opłaty i koszty, to skłaniam się ku stwierdzeniu, że takim przypadku mamy do czynienia z pasywami.

Najłatwiej rzecz ujmując pasywa wyjmują nam pieniądze z kieszeni, a aktywa wkładają nam te pieniądze. Dobrze zatem, patrząc na nasze inwestycje, widzieć w nich zawsze aktywa. Czyli coś co spowoduje, że po włożeniu w dane dobro środków pieniężnych co miesiąc będziemy mogli czerpać z tego dobra zyski. Przedsięwzięcia, które zapewniają pasywne źródła dochodu, będące aktywami to:

  • zysk z najmu nieruchomości,
  • zysk z najmu samochodu, przyczepy, kampera,
  • zysk ze sprzedaży książki, e-booka,
  • zysk ze sprzedaży szkoleń,
  • tantiemy za twórczość muzyczną, plastyczną,
  • dywidendy.

W ten sposób nasz zainwestowany czas, wiedza i pieniądze pozwolą nam czerpać zyski w dłuższym okresie czasu. Jeśli przy okazji uda nam się zarządzić sprzedażą tak by nie angażowała nas bezpośrednio (myślę o sklepie internetowym, oddaniem w zarządzanie), wówczas oddając część swojego zysku, nie musimy się martwić o nasz bezpośredni nadzór nad taką działalnością.

Podsumowanie

Zdecydowanie przepływy pieniężne są lepszą formą zarabiania pieniędzy. Jeżeli zdobędziemy wiedzę czym różnią się aktywa od pasywów zrozumiemy, że nie pracujemy dla pieniędzy tylko pieniądze pracują dla nas.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *