Czym naprawdę są kryptowaluty i Bitcoin?

Świat oszalał na ich punkcie, a wielu graczy na giełdzie i zwykłych obywateli ze wstrzymanym oddechem śledzi ich kurs. Kryptowaluty stały się swego rodzaju fenomenem, a to wszystko za sprawą Bitcoina, który kiedyś był zupełnie nic niewarty. Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, czym realnie są kryptowaluty i dlaczego nie są one ani walutą, ani dobrym sposobem na inwestowanie pieniędzy.

Kryptowaluty to nie prawdziwe pieniądze

3 bitcoiny ukryte w ziemi do wykopania

Zdjęcie Dmitry Demidko na Unsplash

To, że możemy kryptowalutami płacić, nie oznacza, że możemy porównywać je z pieniędzmi. Tak naprawdę wszystko może stać się środkiem płatniczym, jeśli obie strony, to jest sprzedawca i kupujący się na to zgodzą. Możemy płacić:

  • dziełami sztuki,
  • drogimi samochodami albo
  • papierami wartościowymi.

Jednak tych wszystkich rzeczy nie zaliczylibyśmy do pieniędzy, a to właśnie do nich jest Bitcoinowi bliżej. Nie jest on pieniądzem ani walutą, bo nie ma stałej wartości, która mogłaby cokolwiek mierzyć tak jak na przykład polski złoty. Jego wartość zmienia się tak szybko, że nie możemy przeliczać żadnych dóbr za jego pomocą, co wyklucza go jako walutę.

Polska nie uznaje ich jako środki płatnicze

Obecnie Niemcy są na etapie wprowadzania kryptowaluty jako środka płatniczego na terenie ich kraju. To oznacza, że również państwowe instytucje będą mogły nimi obracać. Wbrew pozorom nie jest to niepotrzebny zapis.

Gdyby go zabrakło, to tak jak w przypadku Polski, każda transakcja prowadzona za pomocą Bitcoina musi mieć odprowadzony podatek, ale już w walucie polskiej. A to oznacza, że to, że mamy Bitcoin, nie oznacza od razu, ze w oczach Polski i naszego prawa faktycznie jesteśmy bogaci. Może to stwierdzenie będzie trochę na wyrost, ale tutaj są one zupełnie bezwartościowe, a w zasadzie nie możemy niczego z nimi zrobić.

Czytaj też: Fundusze inwestycyjne – jak je wybierać i inwestować?

Inwestowanie w Bitcoiny jest niepewne

Inwestowanie w kryptowaluty może się na początku wydawać taką samą inwestycją, jak każda inna. Niestety jest to znacznie bardziej ryzykowana operacja. Jak możesz przeczytać wyżej, wahania wartości Bitcoina są tak ogromne, że tak naprawdę zupełnie nie możemy przewidzieć, ile jeszcze utrzymują się wysoko. I o ile zapewne nie zejdzie on znacznie ze swojej wartości, to obecna sytuacja na świecie każe nam oczekiwać nieoczekiwanego.

Bitcoiny i każda inna kryptowaluta nie jest pewną inwestycją i na pewno spore wolne środki lepiej przeznaczyć na zakup nieruchomości albo akcji dobrze stojących firm, a nie waluty, które nie mają statusu pieniądza.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *